Pierre-Richard CASIMIR

Pierre-Richard CASIMIR

He graduated from the law school of the State University of Haiti in 1995 and is a member of the Port-au-Prince Bar. He started his career in 1994 as an instructor in civic education at the “Amicale des Juristes”. He becomes the Principal Assistant to the Legal Service of the Academy of Management Training and Development. From 1995 to 1999, he heads a program of judiciary and legal assistance to financially deprived prisoners in the main prison of Port-au-Prince, a program financed by USAID. During the same period, he also works as a legal adviser and interpreter at the US Embassy’s Ministerial Advisory Team on Justice.

From 1996 to 2005, he joins Cabinet Lissade as a full-time attorney at law, he undertakes in 1999 the legal defense of the President of the Republic in a lawsuit filed before the Supreme Court (Cour de Cassation) by Legislative branch against the executive Power and the President himself.

From 2001 to 2002, he becomes deputy director of the private office of the Minister of Justice. Among other duties inherent to his function during this period, he works with the various actors of the criminal chain to address the issue of prolonged preventive detention. In 2004, he became anadvisor to the President of the Republic.

Consul General of Haiti in Montreal from April 2005 to November 2011, he serves as Consul General of Haiti in Montreal where he noticeably changes the management of consular affairs and of the various organizations and associations in the local Haitian community. Under his leadership, the culture of the country is valued through the holding of numerous conferences, book promotion and exhibitions of Haitian products. Several trade missions are undertaken in Quebec and Haiti. In January 2010, he plays an important role in the reconstruction process, assisting the highest authorities in the country during conferences, exchanges and international cooperation.

In December 2011, he is appointed Secretary of State at the Ministry of Foreign Affairs to assist Minister Laurent Lamothe. In August 2012, he succeeds him as Minister of Foreign and Religious Affairs.

As Chancellor, he coordinates the visit of President Martelly to the American President Barack Obama in Washington, the visit of President Martelly to the French President Francois Hollande, meetsboth Pope Benedict XVI and Francis among other noticeable state and official visits.

In April 2014, he becomes the advisor of the President of the Republic.

On 18 January 2015, he is appointed Minister of Justice and Public Safety, a position he holds until 23 March 2016.

In July 2016 he resumed his professional activities as a lawyer and returns to full practice atCabinet Lissade.